Stacje ładowania samochodów elektrycznych
Przyszłość bez spalin

Nowoczesny system ładowania samochodów

Samochody elektryczne otwierają nowy etap w historii motoryzacji. Kiedyś samochody elektryczne przegrały rywalizację z samochodami napędzanymi silnikami spalinowymi. Dzisiaj, wygląda na to, że rozwoju elektromobilności nic nie jest w stanie zatrzymać.

Silniki zasilane energią elektryczną są tak przyjazne środowisku, jak technologia wykorzystana do wytworzenia prądu. Jest to ogromna przewaga dzisiaj, i jeszcze większa w przyszłości, kiedy powstanie więcej instalacji fotowoltaicznych, które w domach i w przedsiębiorstwach będą ładowały elektryczne samochody zieloną energią. To co dzisiaj wstrzymuje kierowców od zmiany samochodu na elektryczny, to cena zakupu samochodu, ale i wciąż jeszcze, nierozwinięta infrastruktura ładowarek samochodowych, która pozwoliłaby na dłuższe podróże bez konieczności planowania podróży od ładowarki do ładowarki.

W jaki sposób zatem można ładować elektryczne samochody?

Umownie, ładowarki dzieli się na trzy grupy. Wolnoładujące, charakteryzujące się mocą poniżej 11 kW i ładowaniem prądem zmiennym przeważnie do użytku domowego, średnio szybkie, w których względem wolnych ładowarek zwiększa się moc, oraz szybkie ładowarki na prąd stały osiągające moce nawet do 150 kW.

Zastosowanie powyższych stacji zmienia się w zależności od miejsca ich montażu. Instalowane są one na autostradach, drogach ekspresowych, przy hotelach, kinach, restauracjach, jak również można je znaleźć przy dużych sieciach handlowych.  To miejsca, w których instalowane będą stacje o dużych mocach, gdzie głównym czynnikiem będzie krótki czas ładowania, a nie cena usługi. Montaż  w tych miejscach stacji wolnego ładowania mija się z celem z powodu wydłużonego oczekiwania na naładowanie baterii – może to trwać kilka godzin. Oczywiście ten rodzaj stacji będzie powstawał, ale jako uzupełnienie awaryjne do szybkich stacji ładowania. Jest kwestią czasu jak na rynku zaczną się pojawiać ultraszybkie stacje ładowania samochodów elektrycznych, ładujących prądem stały, o mocy  nawet kilkuset kW, lub samochody, które będą miały własne instalacje fotowoltaiczne podładowujące akumulatory. Wszystko to zapewni użytkownikom pojazdów elektrycznych możliwość podróżowanie na długich dystansach w Polsce i na świecie.

W Energy On wierzymy natomiast, że bazą do funkcjonowania samochodów elektrycznych powinny być instalacje fotowoltaiczne z ładowarkami samochodowymi w domach i w firmach, które poprzez ładowarki małej mocy będą uzupełniały baterie samochodowe podczas ich dłuższych postojów.

Od 22 lutego 2018 roku w Polsce obowiązuje Ustawa odnosząca się  do elektromobilności i paliw alternatywnych, która uporządkowała i ułatwiła wiele ważnych spraw związanych z rozwojem infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych, umożliwiając dalszy rozwój branży.

Rodzaje stacji ładowania samochodów

Ładowarka domowa
Do ładowania samochodu darmową energią z fotowoltaiki
Ładowarka wolnostojąca

Pozbawiona ograniczeń co do miejsca montażu z zastosowaniem do ładowania samochodów, łodzi i urządzeń multimedialnych
Super szybka ładowarka

Do ładowania samochodów nawet w 30 minut
Skontaktuj się z naszymi doradcami, aby uzyskać informacje o połączeniu fotowoltaiki z ładowaniem samochodów elektrycznych

Skontaktuj się z nami